Ліс у 3D форматі, збереження та догляд — тема семінару на Чернігівщині

Наприкінці липня 2019 року на базі державного підприємства «Корюківське лісове господарство» відбулася виїзна нарада-семінар за участю головних лісничих державних лісогосподарських підприємств Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Лісокультурне виробництво та лісовідновлення, боротьба із стовбуровими шкідниками і наукові підходи до розв’язання проблем хворого лісу і, звісно, ж загроза лісових пожеж та боротьба з ними – основні питання, які розглядалися на семінарі.

Досвід Туреччини

Добру частину наради лісівники присвятили темі охорони лісів від пожеж, порівнявши досвід своїх турецьких колег з досвідом найбільш «горючого» лісгоспу області – ДП «Остерський військовий лісгосп».

Заступник начальника Чернігівського ОУЛМГ Володимир Єленич, який головував на нараді і, власне, за довгий проміжок часу зібрав головних лісничих, розповів про досвід Туреччини у боротьбі з лісовими пожежами.

«До боротьби із лісовими пожежами турки ставляться надзвичайно серйозно, – каже Володимир Дмитрович. – До прикладу, Управлінню лісового господарства підпорядковані всі сили, у тому числі й авіація – загалом близько 19 тисяч персоналу. У Туреччині настільки все відпрацьовано до автоматизму, що час між виявленням пожежі і приїздом до місця складає не більше 15 хвилин. Турки не економлять за заходах пожежогасіння, а практично всі ліси перебувають у державній власності».

Володимир Єленич

Є чим похвалитися і нашим лісівникам. Попри складнощі у фінансуванні та скрутний економічний час, лісівники надають особливу увагу питанню збереження та захисту лісу від вогню. Надзвичайно цікавим у цьому плані є досвід ДП «Остерський військовий лісгосп», який є найбільш небезпечним щодо лісових пожеж. 99% відсотків пожеж у тутешньому лісі є наслідком перебування військовослужбовців у лісових масивах. Головному лісничому підприємства Олегу Кулінічу не вистачило б і години, аби розповісти про все те, що зроблено лісгоспом за два останні роки. Втім, якщо резюмувати виступ доповідача, то основний акцент у плані боротьби з лісовими пожежами підприємство робить на базові речі: транспорт, зв’язок, пожежні водойми та навчання персоналу. 

Ліс у реальному часі

Цікавою видалася теоретична частина зустрічі, на яку завітав виконувач обов’язків директора Північної регіональної філії ДП «Українське державне аерогеодезичне підприємство» Руслан Звенигорецький. Очолюване ним державне підприємство є надзвичайно цікавим у близькій перспективі для лісівників. Підприємство має надсучасне обладнання, яке за допомогою лазерного сканування та аерозйомки, може розробляти у 3D форматі карту територій. Це дозволяє у реальному часі моніторити ліс, навіть не виходячи з кабінету. Наскільки практичним виявиться подібна розробка – поки що не відомо, однак головних лісничих зацікавив інший напрямок діяльності підприємства – приведення у відповідність карт, встановлення та відновлення меж.

До речі, ДП «Українське державне аерогеодезичне підприємство» є власником унікального обладнання – у Європі є лиш п’ять подібних агрегатів, один із них – в Україні.

«Держава закупила для нас обладнання, яке робить лазерне сканування та аерофотозйомку, – говорить Руслан Звенигорецький. – Вся наша зйомка відображена в 3D форматі. Обладнання може сканувати углиб до 25 метрів. Тобто можна побачити все, що лежить під землею, в тому числі і корисні копалини. Все залежить від технічного завдання».

Нині підприємство отримало держзамовлення на картографування території України, масштабом 1 до 50 тисяч. Найближча перспектива – демаркація кордонів на межі з Білоруссю та Молдовою. Для лісівників досвід спеціалістів підприємства цікавий не лише перспективою ЗD сканування, але в першу чергу встановленням меж і приведення у відповідність публічних кадастрових карт.

«У цьому напрямку ми готові попрацювати, – зауважив Володимир Єленич. – Сканування ж буде доречним при базовому лісовпорядкуванні, але треба все погоджувати з Держлісагенством та приводити до відповідних вимог і стандартів». 

Короїд відступає

Торкнувшись окремих питань лісогосподарської діяльності підприємств, заступник начальника Чернігівського ОУЛМГ акцентував увагу головних лісничих на невиконання деякими підприємствами планових показників по рубках формування. Згадав також і про формений одяг, яким мають бути забезпечені всі лісничі. На додачу Володимир Дмитрович висловив упевненість в якнайскорішому покращенні економічної ситуації на державних лісогосподарських підприємствах.

Головний спеціаліст відділу лісового господарства Андрій Дудко доповів на тему обліку стовбурових шкідників за допомогою феромонних пасток. Зокрема, він наголосив на тому, що облік необхідний перш за все для моніторингу ситуації. Його підтримав і доповнив директор Новгород-Сіверської лісової науково-дослідної станції Анатолій Жежкун, повідомивши про те, що загроза короїда відступає, адже здорові дерева заливають живицею ходи шкідників, чим спричиняють їхню загибель. Зростає кількість і природних ворогів короїда – мурахожуків. Діють сприятливо і нічні похолодання та волога погода – словом, природна саморегуляція. Завдання лісівників – спостерігати та не нашкодити.

На додачу до сказаного Анатолій Жежкун дав втішний прогноз на цьогорічний врожай насіння сосни.

Друга частина наради була присвячена практичній діяльності ДП «Корюківське лісове господарство». Так, головні лісничі оглянули клонові насіннєві плантації сосни у Андрониківському лісництві. А в Новоборовицькому лісництві оглянули пожежну техніку, горіхоплідні плантації та лісові культури, створені посівом і механічною посадкою. Завершили виїзну нараду оглядом мульчувача та проведенням кінцевого прийому поступових рубок у Єлінському лісництві.

Підсумовуючи зустріч, Володимир Єленич віддав належне приймаючій стороні – ДП «Корюківське лісове господарство».

«Попри складні часи для галузі, підприємство не стоїть на місці. Ми побачили як у Новоборовицькому лісництві встановлюють вже п’яту спостережну вежу із відеокамерою, як закупили новий мульчувач. Все це – гроші господарства, закладені в розвиток і моніторинг, – сказав заступник начальника управління ОУЛМГ. – У липні на підприємстві відбулася перевірка Держлісагенства, в результаті якої було зроблено висновок про те, що в частині ведення лісового господарства по Корюківці немає особливих зауважень. Я вважаю, що це дуже добра оцінка, почути такі відгуки мені особисто було приємно».

Віталій Назаренко, фото Олексія Миколаєнка

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте